Zastrzyki

Home/Zastrzyki
Zastrzyki 2017-09-11T15:46:36+00:00

Zastrzyki w domu

zastrzyki w domu

Zastrzyki (iniekcje) są popularną formą podawania/ przyjmowania leków- dzięki ominięciu przewodu pokarmowego charakteryzują się one inną kinetyką działania substancji czynnej niż leki podane doustnie, a przy tym nie obciążają żołądka. Zastrzyki zazwyczaj dają lepszy efekt terapeutyczny niż leki doustne (np. brak degradacji w układzie pokarmowym, brak problemu z wchłanianiem itd.).

Wyróżniamy zastrzyki dożylne, domięśniowe, podskórne i śródskórne. Z reguły różne rodzaje zastrzyków pozwalają na podawanie określonych

substancji lub objętości. Niektóre leki powinny być podawane tylko dożylnie inne z kolei tylko domięśniowo lub podskórnie.

Dożylne podanie substancji powoduje jej natychmiastowe działanie, ale jednocześnie metoda ta niesie za sobą najwięcej potencjalnych powikłań. Leki podane w zastrzyku domięśniowym zazwyczaj działają wolniej i słabiej, dlatego że muszą przeniknąć z mięśnia do krwioobiegu.

Przyjmowanie zastrzyków związane jest ryzykiem wystąpienia gwałtownych reakcji organizmu np. wstrząs anafilaktyczny.  Dlatego zastrzyki powinny być wykonywane tylko przez wykwalifikowany, doświadczony i odpowiednio wyposażony personel medyczny – np. przez pielęgniarkę.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w podawaniu leków potrafimy ograniczyć ból i dyskomfort pacjenta w trakcie zastrzyku do minimum. W technice wykonywania zastrzyku bardzo ważne jest nie tylko wkłucie, ale również tempo podawania substancji.

Sprawdź cennik naszych usług