Wymiana cewnika

Home/Wymiana cewnika
Wymiana cewnika 2017-09-11T15:46:29+00:00

Zakładanie cewnika do pęcherza moczowego

 

Wykonujemy cewnikowanie (założenie, usunięcie lub wymianę cewnika) pęcherza moczowego u mężczyzn, kobiet i dzieci.

Założenie cewnika do pęcherza jest rutynową procedurą medyczną służącą do bezpośredniego opróżnienia pęcherza moczowego i może być stosowane zarówno w celach terapeutycznych jak i diagnostycznych.

Wykonanie zabiegu w domu jest nie tylko wygodne, ale pozwala również zaoszczędzić czas i zminimalizować stres.

Kiedy cewnikujemy pęcherz moczowy?

Wskazaniem do założenia cewnika urologicznego jest np. utrudnione oddawanie moczu lub konieczność prowadzenia bilansu płynów. Cewnikowanie przeprowadza się również w celu pobrania próbki moczu z pęcherza lub  u pacjentów leżących w celu ułatwienia ich pielęgnacji. Do najczęstszych przyczyn zatrzymania moczu u mężczyzn należy przerost gruczołu krokowego (prostaty).

Jak wygląda procedura cewnikowania?

Procedura cewnikowania pęcherza moczowego polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z tworzywa sztucznego (np. silikonowej, lateksowej, poliuretanowej) do pęcherza przez cewkę moczową. Zabieg jest nieprzyjemny dla pacjenta, jednak zastosowanie znieczulenia, odpowiedni dobór średnicy cewnika oraz umiejętności manualne osoby zakładającej cewnik urologiczny minimalizują nieprzyjemne doznania. Zabieg cewnikowania pęcherza przeprowadza się z zachowaniem zasad aseptyki. Ze względu na różnice anatomiczne (większa długość cewki moczowej) założenie cewnika urologicznego u mężczyzn jest zazwyczaj bardziej skomplikowane niż u kobiet. Dodatkowym elementem mogącym utrudniać założenie cewnika mogą być np. zmiany neoplastyczne, urazy lub infekcje.

Jak często wymieniać cewnik?

W zależności od potrzeb cewnik może zostać usunięty bezpośrednio po opróżnieniu pęcherza lub pozostawiony na dłuży czas np. u pacjentów z przewlekłym zatrzymaniem moczu.  Częstotliwość wymiany cewnika ma związek ze stanem zdrowia pacjenta, drożnością drenu i materiałem, z jakiego jest on wykonany. U pacjentów, którzy mają cewnik Foley’a założony na stałe rośnie ryzyko wystąpienia zakażenia układu meczowego.

Kto może wykonać zabieg cewnikowania?

Cewnikowanie mężczyzn i kobiet może wykonać pielęgniarka, a do przeprowadzeniu zabiegu nie jest potrzebne zlecenie lekarskie.

Sprawdź cennik naszych usług